Przykładowy wynik badania kamienia nerkowego

Przykładowy wynik badania składu kamienia nerkowego opracowany przez Europejski Instytut Badań nad Kamicą Nerkową

EUKSI oferuje Państwu najbardziej precyzyjne badanie kamienia nerkowego – wykonywane metodą spektroskopii w podczerwieni, która uznawana jest za złoty standard diagnostyki. Próbki badane są przez współpracujące laboratorium w USA, a wyniki po około 30 dniach wysyłane są drogą elektroniczną do naszej placówki.

Badanie składu kamienia. Dlaczego i u kogo należy je wykonać?

Szacuje się, że nawet u połowy pacjentów, u których po raz pierwszy wykryto kamień, problem ten powróci. Z tego powodu profilaktyka ma fundamentalne znaczenie i taki właśnie główny cel ma badanie składu kamienia.

Na podstawie uzyskanych wyników możliwe jest zaplanowanie dalszej diagnostyki, wliczając w to badania krwi oraz badania moczu. Znajomość składu kamienia pozwala na precyzyjne zapobieganie powstawaniu nowych złogów, ale też na zapobieganie powiększaniu się już istniejących. U osób, u których przeprowadzona została analiza składu kamienia nerkowego, można wdrożyć znacznie efektywniejsze leczenie przyczynowe. Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU Guidelines 2018) i Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA) zalecają określenie składu kamienia nerkowego – co najmniej jednego, który został wydalony naturalnie, usunięty po kruszeniu ESWL lub operacyjnie.

jerzy michajlowski“Każdy wynik analizowany jest na podstawie zaleceń Europejskiego, Amerykańskiego oraz Skandynawskiego Towarzystwa Urologicznego przy współpracy urologa oraz nefrologa, a nierzadko również lekarzy innych specjalności (genetyka, endokrynologa, gastroenterologa, diabetologa). Każdy wynik obejmuje poza rodzajem kamienia zalecenia odnośnie dalszej szczegółowej diagnostyki (w tym badania krwi oraz moczu) w celu wykrycia zaburzeń metabolicznych prowadzących do danego rodzaju kamicy oraz zalecenia dotyczące leczenia i profilaktyki już na tym etapie. Opracowujemy gotowy schemat postępowania, który znacznie ułatwi lekarzowi prowadzącemu ustalenie rozpoznania i wdrożenie odpowiedniej terapii – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, FEBU, założyciel i główny konsultant Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową”

Badanie składu kamienia wykonuje się przede wszystkim w następujących przypadkach:

 • u pacjentów z kamicą nerkową, u których wystąpił nawrót pomimo podjęcia leczenia zapobiegawczego,
 • u pacjentów z czynnikami ryzyka kamicy nerkowej,
 • u pacjentów z nawrotem kamicy po latach,
 • u pacjentów z kamicą resztkową, która wystąpiła po leczeniu urologicznym.
 • Spektroskopia, czyli najskuteczniejsza analiza składu kamienia nerkowego

  Spektroskopia w podczerwieni nie bez powodu nazywana jest złotym standardem diagnostyki składu kamieni nerkowych. To najskuteczniejsza metoda analizy składu kamienia nerkowego. Wciąż powszechnie stosowana analiza chemiczna bywa obarczona nawet 100% ryzykiem błędu.

  Spektroskopia polega na działaniu za pomocą podczerwieni na kamień, a następnie analizie uzyskanego widma. Specjalistyczne urządzenie, spektroskop, rejestruje promieniowanie, które pochłania kamień. Program komputerowy, wyposażony w bazę widm substancji, znajdujących się w kamieniach, pozwala na interpretację zarejestrowanych widm absorpcyjnych.

  Na jakim materiale może zostać wykonana analiza składu kamienia nerkowego?

  Analiza składu kamienia nerkowego możliwa jest w przypadku złogów o średnicy ponad 2-3 mm. Mogą one pochodzić zarówno z nerki, jak i moczowodu, czy pęcherza moczowego. Badanie składu kamienia można przeprowadzić na materiale wydalonym naturalnie, po ESWL oraz usuniętym operacyjnie.

  Badanie składu kamienia. Jakie informacje znajdziemy na wyniku?

  Wynik badania składu kamienia składa się z kilku części. Pierwsza zawiera dane pacjenta oraz informacje uzyskane podczas wywiadu. Drugą częścią jest wynik analizy składu kamienia nerkowego – procentowy skład materiału. W tej części znajdziemy też opis właściwości fizyko-chemicznych, najczęstsze przyczyny metaboliczne, które prowadzą do powstania tego typu kamienia oraz najczęstsze choroby, które prowadzą do kamicy tego typu. Ostatnia część to zalecenia, obejmujące wykonanie dalszych badań oraz zmianę nawyków żywieniowych.

  Analiza składu kamienia nerkowego jest łatwiejsza niż myślisz!

  Zrobiliśmy wszystko, żeby z punktu widzenia pacjenta analiza składu kamienia nerkowego była jak najłatwiejsza i jak najbardziej komfortowa. Cały proces przebiega w kilku prostych krokach. Pierwszym jest zakup i opłacenie usługi na naszej stronie. Następnie skontaktujemy się z Państwem w celu umówienia kuriera, który odbierze materiał. Badanie składu kamienia odbywa się w laboratorium w USA i trwa najczęściej około miesiąca, po tym czasie otrzymasz wyniki.

  Ile kosztuje badanie składu kamienia?

  Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą badania składu kamienia.

  Przypominamy, że oferujemy analizę składu kamienia nerkowego za pomocą najnowocześniejszej, dostępnej obecnie metody – spektroskopii w podczerwieni.