Leki, które mogą wywoływać kamicę nerkową

Leki, które mogą wywoływać kamicę nerkową:

Indinavir

Indinavir jest lekiem stosowanym w leczeniu HIV. U około 10% pacjentów w trakcie leczenia może dochodzić do rozwoju kamicy nerkowej. Złogi są bardzo miękkie i rozpuszczają się w kwaśnym moczu (niskie pH moczu).

Witamina D3

Przedawkowanie witaminy D3 prowadzi do nadmiernego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego i podwyższonego stężenia w moczu (hiperkalciuria). Hiperkalciuria jest najczęstszym zaburzeniem.

Leki przeczyszczające

Nadużycie leków przeczyszczających prowadzi do odwodnienia i zmniejszonej objętości wydalanego moczu oraz zmniejszonego stężenia cytrynianu w moczu (hipocytrynianuria). Może to prowadzić do kamicy moczanowej.

Kortykosteroidy

Długotrwałe leczenie kortykosteroidami prowadzi do zmniejszenia masy kostnej i podwyższonego stężenia wapnia (hiperkalciuria) oraz fosforanów (hiperfosfaturia) w moczu.

Furosemid

Furosemid jest lekiem moczopędnym, zwiększającym wydalanie sodu oraz wapnia, przez co prowadzi do podwyższonego stężenia wapnia w moczu (hiperkalciuria).

Tiazydy

Leki tiazydowe z jednej strony stanowią grupę leków z wyboru. W przypadku kamicy nerkowej związanej z podwyższonym poziomem wapnia w moczu (hiperkalciuria), a z drugiej strony, przy długotrwałym stosowaniu, prowadzą do kwasicy i zmniejszonego stężenia cytrynianu (hipocytrynianuria) w moczu.

Acetazolamid

Acetazolamid jest słabym diuretykiem stosowanym obecnie w leczeniu jaskry. Lek ten może prowadzić do kwasicy, podwyższenia odczynu (pH) moczu, zmniejszonego stężenia cytrynianu w moczu (hipocytrynianuria) oraz podwyższonego stężenia wapnia w moczu (hiperkalciuria). Tworzą się złogi fosforanowo-wapniowe.

Topiramat

Topiramat jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki oraz migreny. Lek ten może prowadzić do kwasicy, podwyższenia odczynu (pH) moczu, zmniejszonego stężenia cytrynianu w moczu (hipocytrynianuria) oraz podwyższonego stężenia wapnia w moczu (hiperkalciuria). Tworzą się złogi fosforanowo-wapniowe.

Zonisamid

Zonisamid jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki. Lek ten może prowadzić do kwasicy, podwyższenia odczynu (pH) moczu, zmniejszonego stężenia cytrynianu w moczu (hipocytrynianuria) oraz podwyższonego stężenia wapnia w moczu (hiperkalciuria). Tworzą się złogi fosforanowo-wapniowe.

Efedryna

Efedryna jest lekiem stosowanym w leczeniu niedociśnienia u pacjentów w trakcie znieczulenia. Efedrynę często stosuje się w rozmaitych suplementach diety. Nadmierne stosowanie efedryny może prowadzić do kamicy nerkowej, gdyż może ona wytrącać się w formie kryształków i tworzyć złogi. Podwyższenie odczynu (pH) moczu rozpuszcza kamienie z efedryny.

Guaifenesin

Guaifenesin jest lekiem wykrztuśnym, stosowanym w leczeniu kaszlu. Metabolity tego leku mogą wytrącać się w formie kryształków i tworzyć złogi.

Ceftriaxon

Ceftriaxon jest antybiotykiem. U niektórych pacjentów stwierdzono wytrącanie się leku w formie kryształków z tworzeniem się złogów.

Witamina C

Długotrwałe stosowanie dużych dawek witaminy C może prowadzić do podwyższonego stężenia szczawianów w moczu (hiperoxaluria oraz kamicy szczawianowo-wapniowej).

Triamteren

Triamteren jest lekiem moczopędnym, oszczędzającym potas. Może wytrącać się w formie kryształków oraz łączyć się ze szczawianem wapnia, tworząc kamienie.

Preparaty wapnia

Nadmierne stosowanie preparatów wapnia w diecie może prowadzić do podwyższonego stężenia w moczu (hiperkalciuria) i kamicy szczawianowo-wapniowej.

Sulfasalazyna

Sulfasalazyna jest lekiem stosowanym w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Lek ten może wytrącać się w formie kryształków, tworząc kamienie oraz powodować krwiomocz.

Bibliografia

1. Kostka-Trąbka E, Woroń J. Interakcje leków w praktyce klinicznej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011
2. Hansten PD, Horn JR. Top 100 Drug Interactions 2016. H&H Publications, Freeland 2016
3. Rustgi VK. Drug hepatotoxicity. Elsevier, Philadelphia 2017
4. Woroń J. Interakcje leków ziołowych. Medycyna po Dyplomie 2016
5. Tisdale JE, Miller DA. Drug-Induced Diseases, American Society of Health System Pharmacists, Bethesda 2010
6. Benichou C. Adverse Drug Reactions – A practical Guide to Diagnosis and Management. Wiley, Chichester 1992
7. Lee A. Adverse Drug Reactions. Pharmaceutical Press, Londyn 2006

Zobacz także:

Kamica nerkowa w ciąży

Czytaj artykuł

Zobacz także:

Objawy kamicy nerkowej

Czytaj artykuł