Objawy kamicy nerkowej

Oto najczęstsze objawy kamicy nerkowej:

  • Objawy kolki nerkowejBól/pobolewanie w okolicy lędźwiowej (nerki). Pacjenci często myślą, że to dolegliwości kręgosłupa i zwlekają z diagnostyką.
  • Bóle w okolicy górnej oraz dolnej części brzucha (jeśli kamień „spadł” do moczowodu i zaczyna przemieszczać się do pęcherza moczowego).
  • Bóle podczas oddawania moczu, nagła potrzeba oddawania moczu (tzw. parcia naglące), częstomocz, pieczenie podczas oddawania moczu – jeśli kamień znajduje się w ujściu pęcherzowym moczowodu lub pęcherzu moczowym. Ból może nawet promieniować do pachwiny lub uda. U mężczyzn nawet do jąder lub prącia, a u kobiet do łechtaczki i warg sromowych.
  • Kolka nerkowa – nagły, nie do zniesienia ból w okolicy lędźwiowej, spowodowany zablokowaniem moczowodu przez kamień i zastojem moczu. Prawie zawsze towarzyszą temu nudności oraz wymioty. Jest to stan nagły i zazwyczaj pacjenci trafiają do szpitala.
  • Krwiomocz (krew, którą pacjent widzi w moczu) lub krwinkomocz (krew stwierdzona w ogólnym badaniu moczu). Najczęściej krwiomocz pojawia się w trakcie kolki nerkowej.
  • Gorączka i stany podgorączkowe przy współistniejącym zakażeniu układu moczowego.
  • Ogólne osłabienie, rozbicie, uczucie dyskomfortu w okolicy lędźwiowej lub jamie brzusznej.

Bibliografia

1. Goldfarb DS. Increasing prevalence of kidney stones in the United States. Kidney Int. 2003
2. Kamińska A, Bieroza I. Kamica układu moczowego u dzieci. Nowa Pediatria. 2011
3. Penido M, Tavares M. Pediatric primary urolithiasis: Symptoms, medical management and prevention strategies. World J Nephrol. 2015
4. Alon US. Medical treatment of pediatric urolithiasis. Pediatr Nephrol. 2009

Zobacz także:

Leki, które mogą wywoływać kamicę nerkową

Czytaj artykuł

Zobacz także:

Grupa zwiększonego ryzyka kamicy nawrotowej

Czytaj artykuł